Saç Ekimi

Saç Ekimi 1
istanbul saç ekimi

İstanbul Saç Ekimi, Saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayanlar da kellik ve seyrelme problemine doğal ve kalıcı çözüm yoludur. Saç ekimi yöntemleri;

 • Choı (DHI) saç ekimi

 • Safir saç ekimi

 • Ağrısız ve iğnesiz saç ekimi

 • Traşsız saç ekimi

 • Donör bölge kadınlarda saç ekimi

 • Kıvırcık saçlarda saç ekimi

 • Siyahilerde saç ekimi şeklindedir.

Mikro Cerrahi Yöntemi

Saçların aktifliğini kaybetmesinden dolayı saç dökülmesinin ya da saç kaybının yaşandığı bölgelerde baş bölgesinden elde edilen sağlıklı saç kökleri uygulanan mikro cerrahi yöntemi ile boş alana nakledilir. Uygulanan işlemde kullanılan saç kökleri kişinin kendi saç kökleridir.

Operasyonda genellikle hastanın ense bölgesindeki dirençli saç kökleri toplanır ve tamamen dökülen ya da seyrelme yaşanan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Operasyon tamamen kişiye özel şekilde planlanır ve uygulanır.

Amaç baş bölgesinde saç ekiminin yapıldığı belli olmayacak şekilde doğallığı sağlamak ve kalıcı şekilde saçlı görünüm elde etmektir. İşlem küçük bir cerrahi operasyon olmasından dolayı bu konuda deneyimli ve uzman doktor ve ekip tarafından hastane ortamında yapılmalıdır.

Doğal Saçlı Görünüm

Uygulama ile kişi saçlarını hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak geri kazanır, modern tıbbi uygulamalar kullanılarak konforlu bir şekilde doğal olan saçlı görünüm yeniden sağlanır.

Son yıllarda 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısı saç dökülmesi sorunu ile karşılaşır bu yüzden saç ekimi operasyonu genellikle erkeklerin kullandığı kozmetik cerrahidir. Saç kaybının yaşanması sadece erkeklere ait bir durum değildir.

Birçok kadında saçlarında seyrekleşme ya da saç kaybı gibi sorun yaşar bu durumda kadınların da saç ekimi en sık başvurdukları tercih olmaktadır.

Saç kaybı sorununun yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri genetik olmasıdır ayrıca ilerleyen yaş, çeşitli hastalıklar ya da travmatik yaralanmalar sonrası saçlarda kayıp oluşmaktadır.

Saç İle Sınırlı Değildir

Uzman doktorun kontrolünün ardından teşhis konulması sonrasında donör saha da yeterli saç köküne sahip olan kişilere saç ekimi operasyonu başarılı şekilde uygulanır. Uygulama sadece saç ile sınırlı değildir aynı zamanda kaş, bıyık ve sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerde yaşanan kayıplarda yöntem başarı ile sonuçlanmaktadır.

Saç ekimi uygulamasında saç kökleri genellikle enseden alınır, hedeflenen saçsız bölgeye ekilir saç köklerine greft adı verilir. Bazı durumlarda insanların ensesinde ya da şakak bölgesinde yeteri yoğunlukta sağlıklı saç bulmak zordur.

Bu tür durumlarda greft yani saç kökleri kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl bulunan bölgelerinden alınmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yaşanan saç kaybının miktarına bağlı olarak operasyon birkaç saat içerisinde gerçekleşir, istenen sonuca ulaşmak için birkaç seans gerekebilir. Ekim operasyonu uzman doktoru belirlediği tarza göre tıraşlı ya da tıraşsız olarak yapılmaktadır.

 • Öncelikle uzman hekim tarafından saçlı doku ve ekim yapılacak olan alan planlanır.

 • Saçlı doku operasyonun seyrine göre planlanır ve tıraş edilir.

 • Lokal anestezi uygulanmasının ardından saç kökleri mikro cerrahi aletler ile tek tek toplanır.

 • Ekilecek olan alana saçın çıkış yönü, çıkış açısı ve yoğunluğu göz önüne alınarak kanallar açılır.

 • Greftler hassas ve titiz bir çalışma ile kanallara tek tek yerleştirilir.

 • İşlem 6 ila 8 saat arasında tamamlanır.

Kalıcı Ve Doğal

Operasyon süresi boyunca tek amaç ekimin yapıldığı belli olmayacak şekilde kalıcı ve doğal sağlıklı saç görünümü elde etmektir. İstanbul saç ekimi işleminin ardından baş bölgesine özel bir bandaj uygulanır ve yaklaşık 2 saat sonra hasta taburcu edilir.

Nadir olarak görülmüş olsa da ağrılı durumlar yaşanır bu durumda hastaya ağrı kesici ile destek sağlanır. 3 günlük dinlenmenin ardından baş kapalı şekilde iş hayatına dönmek mümkündür, operasyon sonrası ilk pansuman 5. gün yapılır.

Saç ekimi işlemlerinde genellikle tercih edilen yöntem iz bırakmayan FUE ya da ense bölgesinde hafif bir iz bırakan yöntemlerdir.

Saç kökleri tek tek alınarak FUE yöntemi ile eksik olan bölgelere ekilir, yöntemin uygulanmasında enseden saçlı deri çıkarılır. Hastada verici alan olarak kullanılacak olan şakaklarında ve diğer bölgelerinde gür ve sağlıklı saçların olması gerekmektedir.

Plastik Cerrah Tercihi

Saçların rengi, sertlik derecesi dalgalı ya da gür olması gibi unsurlar saç ekimi işleminin sonucunu doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden hangi yöntemin kullanılacağına saç ve saç derisinde yapılan analizler sonrası uzman hekim ve hasta ile birlikte karar verilir.

Her ne kadar genellikle iz bırakmadığından dolayı FUE yöntemi tercih edilse de bazı durumlarda farklı yöntemlerin uygulanması da gerekir. Saç ekimi operasyonları sadece saç kaybı sonucu yaşanan kelliğin çözümünde değil aynı zamanda seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu arttırmak için de tercih edilmektedir.

Ciddi cerrahi uygulama olan saç ekimi operasyonlarında riskin en aza indirilmesi için operasyonun hastane şartlarında ve steril ortamda yapılması önemlidir. Bu konuda eğitim almış ve deneyimi bulunan plastik cerrahlar tercih edilmelidir.

Yüksek Başarı Oranı

İşlemin başarılı olabilmesi için saç köklerinin ekildikleri bölgede hızlı şekilde kanlanması gerekir buna halk arasında saçın tutması adı verilir, doğru teknik uygulanması halinde başarı oranı oldukça yüksektir.

Doğal bir saç görünümü elde etmek için kellik olan bölgelere doğru mesafede ve doğru açı ile doğru yoğunluk da ekim yapılması önemlidir. İstanbul Saç ekimi işlemini takip eden birkaç hafta içerisinde dökülmeler yaşanır ancak bu operasyonun sonucu normal bir durumdur.

Dökülen saçlar yaklaşık 4 ay sonra yeniden çıkmaya başlar, geçici dökülmenin ardından ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve artık dökülme işlemi gerçekleşmez. Ama uygulamanın yapıldığı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülür bundan dolayı saç yoğunluğunda azalma oluşur. Hasta böyle bir sorun ile karşılaştığında yeni bir operasyon planı gerçekleştirilir.

İstanbul Saç Ekimi İçin Uygun Aday

İstanbul Saç ekimi operasyonu hem kadınlarda hem de erkeklerde 20 yaşından sonra çeşitli nedenlerden dolayı saç dökülme sorunu yaşanması halinde uygulanmaktadır.

Operasyon için saç ekimine engel fizyolojik bir hastalığın bulunmaması ya da donör alanında yeteri kadar saç folikülü olması gerekmektedir. Fiziki gelişimini tamamlayan ve ekim yapılacak alanda saç kökü nakline uygun boşluk oluşan herkes saç ekimi için uygun adaydır.

İşlem saç kaybının ya da saç dökülmesinin sonuçlarını ortadan kaldırmanın yanı sıra aynı zamanda çeşitli hastalıklardan kaynaklanan boşluklara yara ve yanık izi ile ameliyat dikiş izine bağlı saç azalmasında da başarı ile uygulanır.

1 Cm2’ye 80 Folikül

İstanbul Saç ekimi operasyonunda farklı birçok yöntem kullanılmaktadır ancak FUE yöntemi avantajlarından dolayı en çok tercih edilen yöntemdir. Yapılan operasyonun ardından 2 gün sonra kişi saçını yıkayabilir, ilk 2 gün saçın ıslanmaması ve hastanın dinlenmesi tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası doğal görünüm elde edilmesi operasyonun başarısı ile doğru orantılıdır bu yüzden konusunda uzman doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması önemlidir.

Deneyimli uzmanlar ve doğru sağlık kuruluşlarında yapılan operasyonlarda saç ekiminin yapıldığı belli olmayacak kadar doğallık elde edilir. Saç ekiminde uygulanan yöntemler ile saçta üst seviyede sıklık hedeflendiği gibi ekim işleminde 1 cm2’ye 80 folikül saç teli sığdırılır.

Sağlıklı bir insanda cm2’de yüz saç teli bulunmaktadır. Böylelikle hasta hayal ettiği en iyi görünüme en yakın sonuç ile ulaşmış olur ancak işlem yapılırken alın çizgisi dikkat edilmesi gereken konudur.

Hemen Ara
Whatsapp