Meme Estetiği

Meme Estetiği 1
meme estetiği

Estetik ameliyatlar içerisinde yeni gelişen teknolojiler sayesinde meme estetiği en yaygın tercih edilen cerrahi müdahalede olarak öne çıkıyor. Meme dokusu doğum, emzirme, yaşlanmaya da girişimsel bozukluklardan dolayı zaman içerisinde şekil bozukluğuna uğrar.

Aynı zamanda yaş almaya bağlı olarak meme dokusunda deforme ya da doğuştan fazla küçük ya da fazla büyük bir forma sahip olma sorunu ile karşılaşır. Bu durum karşısında kadınlar fiziksel görünümünden memnun olmadıklarından dolayı özgüven problemi ve psikolojik sorunlar yaşar.

Fiziksel özelliklerinden memnun olan ve sağlıklı bir beden imajı oluşturan kadınlarda psikolojik durumun yansımaları çok daha pozitiftir.

Cerrahi Operasyonlar

Ameliyat sonrası oluşabilecek herhangi bir gerçekçi sonuç ameliyattan önce hasta ile paylaşılmalı hasta cerrah tarafından bu yönde bilinç kazanmalıdır. Meme estetiği operasyonu bu konuda uzman olmuş plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Operasyon memenin şeklinin ve oranının standart bir ölçüsü olmakla beraber her bedeni kendine uygun meme tipine sahip olacağı şekilde planlanır. Meme estetiği operasyonunda;

 • Meme küçültme

 • Meme yeniden şekillendirme

 • Meme dikleştirme

 • Meme büyütme ameliyatları en çok tercih edilen cerrahi operasyonlardır.

İmplant Uygulamaları

Yuvarlak ve damla şeklinde tasarlanan implant modellerinin farklı şekil ve hacim seçenekleri olması sayesinde operasyonlarda kadınlar istediği göğüs yapısına kolaylıkla kavuşur.

Memenin alt kısmında bulunan doğal kıvrım altından yapılan kesi ile yerleştirilen implant uygulamalarında;

 • Meme şekillendirme

 • Memeyi yeniden modellendirme

 • Meme büyütme

 • Meme dikleştirme işlemlerini yapmak söz konusudur.

 

Meme İmplant Çeşitleri

Memenin bireyin kilosuna, vücut oranına, yaşına ve boyuna göre nasıl bir şekil ve ağırlığa sahip olduğu yapılan 2 boyutlu ve 3 boyutlu ölçümleri ile kontrol edilir. Yapılan ölçümler ile birlikte

 • Meme asimetrisi düzeltme

 • Memenin dış görünümünü düzeltmek

 • İmplant tekniğini kullanarak hacmini arttırma

 • Meme büyüklüğünden dolayı sırt ve boyun da yaşanan ağrılar ile birlikte duruş bozukluğu gibi sebepleri ortadan kaldırma

 • Bireyin kendisine uygun bir istediği görünümü sağlama hedeflenmektedir.

İstenen sonucu elde edebilmek için yağ enjeksiyonu endikasyonu ile meme implantları tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Meme implantları tek başına meme büyütme ve meme şekillendirme operasyonlarında en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Meme implantları damla ya da yuvarlak şekilli, pürüzlü veya pürüzsüz yüzey olmak üzere farklı birçok çeşide sahiptir.

Meme Estetiği Nedenleri

İnsanların hayal ettiği dış görünüme kavuşması ve kendini iyi hissetmesi için meme implantı alternatifleri arasından tercih yapılır bunun dışında meme büyütme ameliyatı genellikle eşzamanlı olarak mastopeksi olarak bilinen meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte tercih edilir.

Onkoplastik cerrahi müdahale kapsamında değerlendirildiğinden dolayı meme estetiği hastada aynı zamanda önemli kilo kaybı, gelişimsel sorunlar ya da meme kanseri gibi durumlarda görünümü iyileştirmek için tercih edilir.

Hastanın fizyolojisine uygun şekilde planlanan cerrahi müdahaleler bu hedef doğrultusunda uygulanır. İnsanın yaşantısındaki gebelik, emzirme, doğurma ve sigara gibi birçok faktör ameliyat sürecini ve yönetimine doğrudan etkilemektedir.

Hastanın ihtiyacına göre memeyi yeniden şekillendirme ve boyut kazandırma hedefinde işlemler o etkiler göz önüne alarak gerçekleştirilir. Meme estetiği meme büyüklüğünden memnun olmayan ya da memesinde Dolgu ve form kaybı yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir.

Operasyonda Dikkate Alınan Durum

Memesinde simetri problemi bulunanlar, büyüklüğünden dolayı özgüven sorunu yaşayanlar başta kanser olmak üzere farklı hastalıklardan kaynaklanan meme kaybı operasyonun gerçekleşmesi için nedenler arasında sayılmaktadır.

Operasyonların uygulanabilmesi için bazı durumlar dikkate alınır

 • Meme hipertrofisi bulunanlara

 • Yetersiz meme gelişimi sorununda

 • Yaşa ve kiloya bağlı olarak meme sarkmasında

 • Memede farklı etkilerden kaynaklanan değişikliklerde

 • Meme asimetrisinin düzeltilmesinde

 • Hamilelik sonrası memede oluşan sarkmaları tedavi

 • Memede aşırı derecede büyüme ve küçülme yaşanmasında

 • Memeden kaynaklı olarak sırt ve boyunda ağrılar oluşmasında

 • Bel ve göğüsün oransız olduğu durumlarda meme estetiği operasyonları gerçekleştirilir.

Meme Estetiği Kime Yapılır?

Meme estetiği operasyonlarında yaş aralığı 18 ile 50 olarak belirlenmektedir ancak aile onayı olması halinde psikolojik sorunlara neden olmaktadır kanatlandığında 18 yaş altı içinde operasyonun uygulanması söz konusudur. Kadının sağlık durumu ve ameliyat için uygun olması halinde cerrah onayı ile 50 yaş üstü operasyonun yapılması da mümkündür.

Erkeklerde ise testosteron ve östrojen hormonlarının da yaşanan düzensiz artış nedeni ile ya da yaşanan hastalıklardan ve yanlış beslenmeden kaynaklanan göz çevresindeki yağlanma probleminde meme estetiği operasyonu uygulaması yapılmaktadır.

Halk arasında jinekomasti olarak bilinen cerrahi müdahalede Liposuction yöntemi uygulanarak meme çevresinde biriken fazla yağ alınır böylelikle kişide oluşan özgüvensizlik sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Meme Estetiği Türleri

Güzel bir görünüm elde etmek ve insanların psikolojik anlamda kendini iyi hissetmesini sağlamak için yapılan meme estetiği operasyonundan farklı estetik türleri bulunmaktadır.

Genellikle yağ enjeksiyonu endikasyonu yöntemi ya da silikon implantlar daha sık tercih edilen estetik yöntemleridir. Meme estetiği türleri;

 • Augmentasyon mamoplasti

 • Prodüksiyon mamoplasti

 • Mastopeksi

 • Jinekomasti’dir.

Daha Sağlıklı Ve Daha Estetik

Augment animasyon mamoplasti halk arasında bilinen adı ile meme büyütme operasyonu ani kilo kaybı, doğum sonrası ya da farklı nedenlerden yaşanan şekil bozuklukları, vücuda göre orantısız meme görünümü yaştan kaynaklanan meme küçülmesi sorununda hacim kazandırma amacıyla yapılır.

Meme büyütme operasyonunda kullanılan implantın belirlenmesinde memenin yapısı, göğüs kafesinin şekli, kişinin vücut oranı ve kilosu dikkate alınır.

Redüksiyon mammoplasti halk arasında bilinen adıyla meme küçültme operasyonu başta kilo alma olmak üzere gelişimsel nedenler, kullanılan ilaçlar ve çeşitli tümörlerden kaynaklanan üşütmenin tedavisinde uygulanır.

Aşırı büyük göğüsler insanlarda duruş bozukluğunun yanı sıra aynı zamanda boyun ve sırt ağrısına neden olur. Yapılan operasyon ile meme dokusundaki yapı küçültülerek fazla yağ dokusu alınır böylelikle kişi daha hafif daha sağlıklı ve daha estetik bir görüntü elde eder.

Erkeklerde Meme Küçültme

Halk arasında bilinen adıyla meme dikleştirme yani mastopeksi yaşın ilerlemesinden kaynaklanan vücudun elastik yapısını kaybettiği, hormonel bazı nedenler ile birlikte aynı kilo kaybı veya hamilelik ile emzirme sonrası göğüslerde yaşanan çarpma sonucu uygulanmaktadır.

Hasta ayakta muayene edildikten sonra meme ucunu çevresinden meme kıvrımına dikey şekilde kesi atılır ve ölçüm yapılır ardından meme altına yerleştirilen protez ile dikleştirme işlemi tamamlanır.

Erkekler için meme küçültme operasyonu olan jinekomasti uygulanma nedenleri genellikle hormonel ve farklı hastalıklardan kaynaklanan meme çevresinde yağ birikmesidir. Liposuction yöntemi ile tedavi edilen hasta anestezi altında iken 2 ila 3 mm büyüklüğünde tüp yolu ile yağlı dokunun emilmesi sağlanır.

Meme Estetiği İyileşme Süreci

Her cerrahi müdahale de olduğu gibi meme estetiği operasyonları içinde alanında uzman cerrah seçimi büyük bir öneme sahiptir. Hastane şartlarında gerçekleştirilen ameliyatta genel anestezi uygulanır, ameliyatın süresi 2,5 ila 3 saat arasında değişir.

Kullanılan yöntem en az şekilde deforme olmayı sağlayacak şekilde tasarlanır ancak meme uçlarında iz kalma ihtimali her zaman vardır, zaman içerisinde iz daha az görünür hale gelir.

Operasyon sonrası kişiye göre farklılık gözlemlenmek ile birlikte yara izleri, yanma hissi, şişlik ve karıncalanma duygusunun 2 ile 6 hafta içerisinde yok olduğu bilinir.

Hemen Ara
Whatsapp